A munkanélküliségi mutató ezzel 6,6 százalékra emelkedett, ami júliushoz képest 0,3 százalékos növekedést takar. A munkanélküliség folyamatos emelkedése ellenére optimistán tekint a jövőbe Marian Sarbu, Románia munkaügyi minisztere.
A munkanélküliség alakulása a tervek szerint alakul, az állástalanok száma az év végén - a korábbi prognózisoknak megfelelően- nem haladja majd meg a 620 ezer főt - fogalmazott a tárcavezető. Sarbu szerint a jövő évre stagnálás, jó esetben enyhe csökkenés várható.
Az ANOFM múlt heti tájékoztatása szerint ugyanakkor több mint 150 cég jelezte, hogy a szeptember-decemberi időszakban leépítésekre kényszerül. A bejelentések alapján az ügynökség több mint 14 ezer megszűnő állást prognosztizál, ami egybeesik a miniszter várakozásaival.
A látszólag kedvező adatok ellenére a segélykassza óriási nehézségekkel küzd, a munkanélküliek járandóságát kölcsönökből fizetik, míg az aktív eszközök mindössze egyharmadát tudják finanszírozni - tájékoztatta korábban lapunkat Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója. Minderről bővebben itt olvashat.
Bár a bukaresti vezetés augusztusi ülésén a költségvetésből 895 millió lejt (közel 214 millió euró) különített el a segélyek kifizetésére, az elemzők többsége szerint ez az összeg biztosan nem lesz elegendő az állástalanul maradt emberek megsegítésére. Romániában jelenleg mindössze hárommillió munkavállaló tart el hatmillió nyugdíjast és több mint 600 ezer regisztrált munkanélkülit.
