A folyamatosan csökkenő felvásárlási árak, valamint az uniós támogatások elmaradása miatt emelték fel szavukat a romániai marhatenyésztők is. A gazdák szerint a tej felvásárlási ára egy év alatt 40-50 százalékkal csökkent, ezzel egy időben a piac 20 százalékot zsugorodott. Míg év elején a termelőknek átlagosan 1-1,1 lejt, azaz 0,24 eurót fizettek a felvásárlók literenként a tejért, addig ez az ár idén júliusban már csak 0,3-0,5 lej volt. A termelők helyzetét nehezíti, hogy a becslések szerint az unióból 500-600 ezer tonna tejet importálnak évente (ebből 100 ezer tonna Magyarországról érkezik). A gazdák szerint ezt a mennyiséget le kellene vonni a Romániának megszabott kvótából. A Romániában eladásra kínált tej mindössze 15 százalékát állítják elő helyi alapanyagokból - állítja a romániai szarvasmarha-tenyésztők szakszervezete.
A felvásárlók azzal védekeznek, hogy külföldről egyszerre nagy tételben tudnak vásárolni, így nem kell a kívánt mennyiséget 20-30 településről összegyűjteni, jelentős összegeket takarítva meg ezzel. A termelők és a felvásárlók feszült viszonyára jól hatna, ha megvalósulna a begyűjtött tej feldolgozására az ország egész területére kiterjedő, úgynevezett mikroüzem-hálózat létrehozása. Az ötlettel a szarvasmarha-tenyésztők érdekképviseletének elnöke, Mircea Ciurea állt elő, elmondása szerint a tervet a kormány is támogatná. A 42 gyárból álló hálózat egy közös nemzeti brand alatt állítana elő tejet, illetve tejterméket, napi kapacitásuk egységenként elérné a nyolcezer litert. A rendszer kiépítését hitelből oldanák meg, Ciurea szerint állami garanciavállalás mellett. Újszerű megoldást talált eközben terméke értékesítésére néhány helyi tenyésztő: svájci mintára tejadagoló automatákat vásárolnak, így a kereskedőket megkerülve a tejet maguk adják el, literenként 2-3 lejért.
