BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Padlót fogott a román gazdaság

2009. augusztus 13. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A második negyedévben 8,8 százalékkal zuhant a román GDP, az előző három hónaphoz képest a csökkenés 1,2 százalék. A román gazdaság az év első felében 7,6 százalékot zsugorodott, és az elemzők többsége szerint a mélyrepülésnek még nincs vége. Az IMF a napokban 8-8,5 százalékra rontotta a korábbi 4,1 százalékról idei prognózisát (Napi, 2009. augusztus 11.). A gazdaság teljesítményének csökkenése ugyanakkor némileg kisebb a vártnál, az elemzők többsége ugyanis ennél is drasztikusabb esést jelzett előre. A Mediafax hírügynökségnek nyilatkozó pénzügyi szakemberek korábban átlagosan 9,4 százalékos zuhanást prognosztizáltak. Véleményük szerint egyetlen gazdasági ágazat sem maradt, amely táplálná a növekedést. A korábban húzóágazatnak számító építőipar romokban hever, a fogyasztás drasztikusan visszaesett, a korábban beígért befektetések is rendre elmaradnak.
A központi bank (BNR) adatai szerint a közvetlen külföldi beruházások értéke az első hat hónapban mindössze 2,9 milliárd euró volt, ez 43 százalékos visszaesés. A Raiffeisen elemzői szerint a BNR kénytelen lesz változtatni monetáris politikáján, és az sem kizárt, hogy év végére akár 7 százalék alá is csökken a jelenleg 8,5 százalékos alapkamat. A szakértők szerint Románia GDP-je leghamarabb 2010 végén mutathat némi - legfeljebb 1 százalékos - növekedést.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet