BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Összeomlik a román segélykassza?

2009. július 29. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Romániában a munkanélküliség jóval az uniós átlag alatt, mindössze 6 százalékon tetőzött júniusban - derül ki az Országos Munkaerő Ügynökség adataiból. Az állástalanok száma a fiatalok körében a legmagasabb, március végén 194 ezer 15-24 év közötti munkanélkülit regisztráltak, 1,4 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában. Ezzel egy időben a felsőfokú végzettséggel rendelkező álláskeresők száma 163 százalékos növekedés mellett 25 ezerre nőtt. Marian Sarbu munkaügyi miniszter szerint a munkanélküliség az év végén sem haladja majd meg a 7 százalékot, ami legfeljebb 620 ezer állástalant jelent. A látszólag kedvező adatok ellenére a segélykassza máris óriási nehézségekkel küzd, a munkanélküliek járandóságát már kölcsönökből fizetik, míg az aktív eszközök mindössze egyharmadát tudják finanszírozni - tájékoztatta lapunkat Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója. A felhalmozott deficit - a növekvő munkanélküliség mellett - annak is a következménye, hogy a kormánynak az elmúlt időszakban bevezetett, a gazdaság élénkítését célzó intézkedései jelentősen megnyirbálták a segélyalapot. Kelemen szerint a munkanélküliség a következő hónapokban ugrásszerűen növekedni fog és év végére az állástalanok száma elérheti az egymillió főt is. A kormány - költségtakarékosságra hivatkozva - az állami vállalatok és intézmények átszervezésére készül, ami újabb, tömeges - a kiszivárgott hírek szerint legkevesebb 20 százalékos - leépítést eredményez. Az elbocsátott közalkalmazottaknak a munkanélküli segély mellett még végkielégítés is jár, erre a költségvetési keretösszeg biztosan nem lesz elegendő - tette hozzá Kelemen.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet