A Romániában gyártott gépjárműveket elsősorban az európai piacokra szánják, a tervek szerint a gyártási kapacitás folyamatos bővítésével 2011-től évente 300 ezer jármű gördül majd le a futószalagokról.
Az amerikai gyár beindulása reményeink szerint mágnesként vonzza majd a autóipari beszállítókat, így szükségessé válik a megfelelő infrastruktúra kiépítése is - nyilatkozta a sajtó képviselőinek Mircea Geoana, a szenátus elnöke. A politikus kijelentésében arra célzott, hogy az amerikai autógyártó 11 beszállítója korábban összesen 60 hektárnyi területet igényelt a Ford gyár szomszédságában ám a hatóságok mindeddig nem tudták kielégíteni igényeiket.
A Ford Motor Company 2007-ben 57 millió eurót fizetett az állami tulajdonú - korábban a Daewoo tulajdonában lévő - Automobile Craiova SA 72,4 százalékáért. A vételár mellett a Ford vállalta, hogy további 675 millió euróból modernizálja az üzem gyártósorait, növeli a termelést és az alkalmazottak számát négyezerről kilencezerre bővíti.
Az amerikai autógyár a gazdasági válság és autóipar nehézségei ellenére idén 250 millió euróval növelte a craiovai érdekeltségének törzstőkéjét, emellett az Európai Befektetési Banktól további 600 millió eurót kölcsönzött, amit a romániai üzem fejlesztésére szántak.
A kölcsön 80 százalékáért a román állam vállalt kezességet.
Korábbi sajtóhírek szerint jövőre már Romániából érkezhet a Fusion utódja, a B-Max, és az új Focus is.
