BUX 139021.70 1,01 %
OTP 44690 1,61 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kirúgnák a Citi vezérkarát

Az FDIC a Citigroup vezérkarának lemondatását sürgetné.

2009. június 7. vasárnap, 13:40

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szövetségi betétbiztosítási intézet (FDIC) jelentős személyi változtatásokat sürget a Citigroup menedzsmentjében. A Wall Street Journal, a bankhoz közelálló forrásoktól úgy értesült, az FDIC egyenesen a vezérigazgató, Vikram Pandit lemondatása pályázik.

Az újság értesülése szerint a betétbiztosítási intézet a Citi élére a U.S. Bancorp. korábbi vezérigazgatóját, Jerry Grundhofert nevezné ki, aki nemrég csatlakozott a Citigroup vezérkarához. A WSJ forrásai szerint Grundhofer azzal a céllal került a Citigrouphoz, hogy felmérje, mekkorák az esélyei a bankvezetés megdöntésére a közeljövőben.

Grundhofer korábban a Bancorp vezérigazgatójaként azzal vált elismert szakemberré, hogy irányítása alatt a Bancorp. működése jövedelmező maradt és elkerülte a kockázatos hiteleket, amelyek a válság kibontakozásával több kereskedelmi bank vesztét okozták. Grundhofer a WSJ megkérdezésére egyenlőre hivatalosan nem kommentálta a kinevezéséről szóló híreket.

Sheila Bair, az FDIC elnöke a közelmúltban sürgette a társszabályozókat, hogy vizsgálják felül, majd minősítsék le a Citi fizetőképességi besorolását, ezzel is növelve a szabályozók irányító jellegű befolyását a bank fölött.

Az FDIC vélhetően kereskedelmi bankok működésében tapasztalattal rendelkező felsővezetők hiánya miatt is sürgeti a Citi átalakítását valamint saját befolyása növelését. Blair szerint a jelenlegi vezér, a korábban a Morgan Stanley-nél dolgozó Vikram Pandit sem rendelkezik kellő tapasztalattal a bankot is fenyegető fogyasztói hitelrendszer összeomlásának kezelésében, hiszen előző munkahelyén a befektetési banki üzletágban dolgozott.

Az FDIC szándékával, hogy minél nagyobb ellenőrzést építsen ki az ország legnagyobb és legsúlyosabb pénzügyi problémáival küzdő bankjai fölött, elkeseredett vitát váltott ki a bankot szabályozók körében, akik közül többen nem értenek egyet a betétbiztosítő növekvő ellenőrzői hatalmával.

AZ FDIC törekvései vitára adtak okot a Citigroup tisztségviselői között is, akik szerint kijelentéseivel Bair jelentősen túllépi a hatáskörét, hiszen az amerikai bankszektor szabályozási rendszerében a betétbiztosító csak a harmadik helyet tölti be a számvevőszék és a Fed után.

Eközben a Citi igyekszik önmaga megoldani azt a súlyos pénzügyi krízist, mellyel a globális hitelválság kirobbanása óta küzd. A bankon belüli viták azt követően kezdődtek meg, hogy az elmúlt évben az amerikai kormány több mint 45 milliárd dolláros gyorshitelt nyújtott a pénzintézet tőkeproblémái kezelésére. 

Az állami hitel révén megszerzett elsőbbségi részvények törzsrészvényekké átalakítását követően a kormányzat 34 százalékos részesedést szerezne a bankból.

A Citigroup jelentősen függ az FDIC-től, hiszen az FDIC segíti a bankot egy 300 milliárd dollár értékű veszteségbiztosítási szerződésen keresztül.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet