Visszafogottan reagáltak a romániai értékpapírpiac szereplői a Bukaresti Értéktőzsde (BVB) vezetőségének tervére, mely szerint a jelenlegi 15 százalékról 40 százalékra emelnék a részvények napon belüli értékváltozási küszöbét.
Adrian Manaila a tőzsdefelügyelet tagja a bukaresti Mediafax hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy kezdetben csak a BET indexhez tartozó tíz - likviditását tekintve - legjelentősebb vállalat papírjaira terjesztenék ki változtatást, később, a tapasztalatokat figyelembe véve a piac összes szereplőjére is vonatkozna az új szabály.
A BVB részvényesei 2008 végén szavaztak az értékváltozási küszöb emeléséről, amikor a Lehman Brothers által elindított lavina elérte Bukarestet is. Akkor a tőzsdei kereskedést több ízben is fel kellett függeszteni a részvények megállíthatatlan zuhanása miatt.
Miközben a tőzsdevezetés az új szabály bevezetésétől a piac fellendülését várja, a kereskedők többsége nem örvend a változtatásnak, szerintük ugyanis a küszöbemelés legfeljebb a spekulánsoknak nyit teret. A magas napon belüli értékváltozási limitet jellemzően a jelentős likviditású piacokon alkalmazzák, a bukaresti 5 millió eurós átlagforgalom nem indokolja a változtatást - mondta a Ziarul Financiarnak Adrian Lupsan az Intercapital Invest aligazgatója.
Ezen kívül még a legkeresettebb papírokra sem jellemző a napon belüli extrém volatilitás, idén például a Petrom részvényei mindössze két alkalommal emelkedtek 10 százalék fölé, a bankpapírok közül a BRD is csak egyszer közelítette meg a 15 százalékot.- tette hozzá Lupsan.
