BUX 138614.51 0,72 %
OTP 44540 1,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szeptemberre vége az amerikai recessziónak?

Egy közgazdászok körében végzett mostani felmérés a közkézen forgó előrejelzéseknél jóval optimistább képet fest az amerikai gazdaság jövőjéről: a harmadik negyedév végére várja a növekedés beindulását.

2009. május 27. szerda, 10:25

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Egyesült Államokban a harmadik negyedév végére véget érhet a recesszió - legalábbis a Bloomberg által idézett, az amerikai National Association for Business Economics felmérése szerint. A növekvő munkanélküliség miatt ugyanakkor a bővülés üteme lassabb lesz a korábban vártnál az idei év második felében és 2010-ben is. A megkérdezett közgazdászok 74 százaléka vélte úgy, hogy a gazdaság bővülésnek indul a következő negyedév során.

A kormányzat és a Fed mentőcsomagjai a szakértők szerint nagymértékben hozzájárulnak a kilábaláshoz, az ingatlanpiacok stabilizálódása mellett azonban a gazdaság mintegy 70 százalékát kitevő fogyasztási kiadások növekedését a rosszabb munkaerő-piaci körülmények fogják majd vissza az év során.

A fogyasztás 0,4 százalékkal eshet vissza idén, szemben a korábbi felmérés csökkenésre vonatkozó 1,3 százalékos várakozásával. Az áprilistól júniusig tartó időszakra a gazdaság 1,8 százalékos visszaesését várják, hogy a következő negyedévre elérje a 0,7 százalékos növekedési ütemet, az év utolsó hónapjaira pedig már 1,8 százalékos bővülést prognosztizálnak. A vállalati profitok szempontjából 16 százalékos visszaesést vártak átlagosan a megkérdezett közgazdászok.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet