Az Egyesült Államokban a harmadik negyedév végére véget érhet a recesszió - legalábbis a Bloomberg által idézett, az amerikai National Association for Business Economics felmérése szerint. A növekvő munkanélküliség miatt ugyanakkor a bővülés üteme lassabb lesz a korábban vártnál az idei év második felében és 2010-ben is. A megkérdezett közgazdászok 74 százaléka vélte úgy, hogy a gazdaság bővülésnek indul a következő negyedév során.
A kormányzat és a Fed mentőcsomagjai a szakértők szerint nagymértékben hozzájárulnak a kilábaláshoz, az ingatlanpiacok stabilizálódása mellett azonban a gazdaság mintegy 70 százalékát kitevő fogyasztási kiadások növekedését a rosszabb munkaerő-piaci körülmények fogják majd vissza az év során.
A fogyasztás 0,4 százalékkal eshet vissza idén, szemben a korábbi felmérés csökkenésre vonatkozó 1,3 százalékos várakozásával. Az áprilistól júniusig tartó időszakra a gazdaság 1,8 százalékos visszaesését várják, hogy a következő negyedévre elérje a 0,7 százalékos növekedési ütemet, az év utolsó hónapjaira pedig már 1,8 százalékos bővülést prognosztizálnak. A vállalati profitok szempontjából 16 százalékos visszaesést vártak átlagosan a megkérdezett közgazdászok.
