A nyersolaj hordónkénti árának 50 dollár feletti stabilizálódása révén a Közel-Kelet olajtermelő gazdaságai a világ más részeinél hamarabb lábalhatnak ki a válságból - írja a Bloomberg.
Szakértők szerint az olaj ára 50 dollár felett marad idén, jövőre pedig 60 dollár környékén tetőzhet, Eckart Woertz, a dubai Gulf Research Center elemzője szerint ezzel a Perzsa-öböl országai privilegizált helyzetbe kerülhetnek Európához vagy az Egyesült Államokhoz képest: ezekben az országokban 2010-ben újraindulhat a növekedés, szemben más régiók kilátásaival.
Az 50 és 60 dollár közötti ár meg sem közelíti a 2008 júliusi 147,27 dolláros árfolyamot, azonban a 2003 és 2008 közötti felívelő időszakban elég tartalékot képeztek ezek az országok a recesszió átvészeléséhez. Az olajár emelkedésével a bizalom is visszatérni látszik a térség piacai iránt, a dolgok a jó irányba haladnak - mondta Mohammed al- Shihi az Egyesült Arab Emirátusok gazdasági minisztere.
Az IMF becslései szerint a gazdasági visszaesés Szaúd-Arábiában 0,9 százalék, az Egyesült Arab Emírségekben 0,6 százalék, Kuvaitban pedig 1,1 százalék lesz az idén - szemben az USA 2,8, az EU 4 vagy Japán 6,2 százalékos visszaesésével. 2010-re az IMF várakozásai is alátámasztják az Arab-félsziget országainak várakozásait: esetükben 2,4-2,9 százalék közötti bővülést prognosztizált a Valutaalap.
A kedvező kilátások eredményeként már most nagyobb mennyiségű külföldi befektetést vonzanak magukhoz az arab országok: a Vodafone katari leányvállalata például 1 milliárdos tőkeemelést hajtott végre nemrégiben. A legjobb kilátásai az emírségeken belüli olajvagyon 90 százalékát birtokló Abu Dzabinak vannak, a sorban Szaúd-Arábia és Katar követi.
