Miután az amerikai kormány górcső alá vette az amerikai bankok prémiumfizetési gyakorlatát, többen a vezetői alapfizetések jelentős felemelését választják - írja a Bloomberg.
A hatodik legnagyobb amerikai bank, a Morgan Stanley több felső vezetőjénél tervez fizetésemelést, ám John Mack vezérigazgató alapbére változatlan, 800 000 dollár marad az idén - derül ki a felügyelethez benyújtott dokumentumokból. A két társelnök közül James Gorman 800 000, Walid Chammah pedig 750 ezer dollár alapfizetést húzhatna, ami több mint a tavalyi 322 903 dolláros alapbér kétszerese, miközben két másik vezető bére 300 000 dollárról szintén 750 000-re emelkedne. Az új bér május 1-jétől élne, az elnök és az alelnökök nem kapnának bónuszokat. A hírügynökség emlékeztet rá, hogy a UBS AG a bankár-alapfizetést 50 százalékkal emelte meg, a Merrill Lynchet felvásárló Bank of America pedig márciusban közölte, hogy a fizetések felsrófolására készül.
A UBS egyébként a 2008-as - a svájci céghistória legnagyobbjának számító - vesztesége után januárban 78 százalékkal vágta meg a bónuszokra kifizethető teljes összeget. A prémiumrendszer szűkítésére külső nyomás is kényszerítette a bankot, hiszen komoly állami segítségre volt szüksége a talpon maradáshoz.
Mindemellett a Morgan Stanley és a UBS olyan szabályozást is bevezetett, amely a munkavállalók bónuszának egy részét visszakövetelhetővé tenné abban az esetben, ha a dolgozó távozik a cégtől, illetve kárt okoz a társaságnak.
Timothy Geithner pénzügyminiszter ugyanakkor kijelentette: az Obama-kormány június közepéig akar olyan új szabályozást bevezetni, amely a banki fizetéseket a teljesítményhez igazítaná. Nem hiszem, hogy visszatérhetünk a régi rendszerhez - mondta Geithner a Bloomberg TV-nek. Hozzátette: nagyon-nagyon alapvető változásokat akarunk.
