Az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény a gazdasági helyzet javulása mellett a korábbinál rosszabb GDP-előrejelzéssel állt elő. A Fed prognózisa szerint idén az utolsó negyedévben 1,3-2 százalék közötti mértékben esik vissza a GDP az Egyesült Államokban, szemben a korábban várt 0,5-1,3 százalékos mínusszal. A Bloomberg szerint a munkanélküliségi ráta várható értékét a januári becslés 8,5-8,8 százaléka helyett 9,2-9,6 százalékban állapította meg a mostani jelentés 2009. negyedik negyedévére, és várakozásaik szerint 2011. végéig 8,5 százalékon maradhat az állástalanok aránya.
A Fed ugyanakkor az értékesítés és a termelés fokozatos élénkülésére számít 2009 során, főleg az Obama-kormány gazdaságélénkítő intézkedései, illetve saját szerepvállalása miatt. Az előrejelzés szerint fogyasztói árak 0,6-0,9 százalékkal fognak emelkedni idén, szemben a januárban várt 0,3-1 százalékos értékkel. Az élelmiszer- és energiaárakat is figyelembe véve 1-1,5 százalékos növekedésre számít most a Fed, januári 0,9-1,1 százalék közötti növekedési prognózisa után.
A GDP növekedése 2010-ben elérheti a 2-3 százalékot, ez az érték is rosszabb a Fed korábbi várakozásánál, januárban ugyanis még 2,5-3,3 százalék közötti értéket vártak. A munkanélküliségi rátát pedig a korábbi 8,0-8,3 százalék helyett már 9,0-9,5 százalékra várják a jövő év negyedik negyedévére.
Az áprilisi kamatdöntő ülés tegnap nyilvánosságra hozott jegyzőkönyve szerint az amerikai gazdaság kilátásai mérsékelten javultak, ugyanakkor szükség lehet a hosszú lejáratú államkötvények, a banki adósságok és jelzáloggal támogatott kötvények felvásárlásának növelésére.
A várakozásoknak megfelelően nem változott az alapkamat, az egynapos kamat célsávja 0,0 és 0,25 százalék között maradt, elemzők várakozása szerint pedig az év végéig nem is változik ez a kamatszint - írja az MTI Eco.
