Japán gazdasága az első negyedévben az 1955-től jegyzett adatok alapján a leggyorsabb ütemben esett vissza, az export és a magánbefektetések visszaesése következtében a kormányzat előzetes számai alapján. Az egy évvel korábbihoz képest a zsugorodás elérheti a 15,2 százalékot, de az előző negyedév éves szinten 12,1 százalékos zuhanásához képest is 4 százalék a visszaesés.
Súlyosbítja a helyzetet, hogy már sorozatban a negyedik negatív előjelű negyedéven van túl a világ második legnagyobb gazdaságának számító ország. Az elemzői várakozásoknál azonban még így is kedvezőbben alakult a GDP csökkenése: átlagosan 16,5 százalékos éves, és 4,4 százalékos előző negyedévhez viszonyított visszaesést prognosztizáltak.
Andreas Schuster, a CLSA Tokyo közgazdásza szerint azonban a jelenlegi negyedéves adatokból nem lehet hosszú távú következtetéseket levonni, véleménye szerint ugyanis a 2008. utolsó, és 2009. első negyedévében szabadesésben zuhanó export mára stabilizálódott, így a második negyedév eredményét biztosan nem fogja a mostani mértékben visszafogni.
Az előző negyedévhez képest január és március között 26 százalékkal zuhant Japán exportja, az egy évvel korábbit pedig 70 százalékkal múlta alul. Szakértők a belső fogyasztás élénkülésében látják a növekedés kulcsát, várakozásaik szerint a második negyedév lényegesen lassuló visszaesést hoz majd.
