A japán gazdaság első negyedévi teljesítményéről szóló hivatalos adatot szerdán hajnalban hozzák nyilvánosságra - közölte az MTI Eco. Az idei első három hónappal bezárólag már a negyedik egymást követő negyedévben csökkenhet eszerint a világ második legnagyobb gazdasága (2008 utolsó negyedévében 3,2 százalékkal zsugorodott).
Ilyen hosszú recesszió a mostani típusú adatközlés kezdete, 1955 óta nem volt Japánban, az előző negatív rekordot 1974 első negyedévében, az olajválság idején érték el 13,1 százalékos mínusszal - emlékeztetett a The Wall Street Journal.
Az elemzők szerint az idei első három hónapban az export 27,1 százalékkal esett az előző negyedévhez képest, a GDP több mint felét adó fogyasztás pedig egy százalékkal csökkent.
A Moody's hitelminősítő tegnap rontotta le Japán szuverén devizaadósságainak besorolását a legmagasabb AAA kategóriából Aa2-re, ugyanakkor ennyire vitte föl Aa3-ról a jenben elszámolt adósságokét. A devizahitelek leminősítése inkább jelképes - idézte az elemzőket a Napi Gazdaság - mert a GDP 170 százalékát meghaladó japán adósság szinte teljes egészében jenben ban jegyezve.
