BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Oroszországban már tombol a cunami?

Az orosz gyáripar teljesítménye áprilisban az elmúlt több mint fél évtizedben nem látott mértékben, 16,9 százalékkal esett vissza.

2009. május 18. hétfő, 16:15

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az orosz ipar termelékenysége immár fél év óta folyamatosan csökken, ám az áprilisban regisztrált, éves bázison mért közel 17 százalékos visszaesés még így is meglepetést okozott a szakértőknek. Márciusban is kétszámjegyű, 13,7 százalékos teljesítmény-csökkenést regisztráltak, s ennél mindössze 0,3 százalékponttal vártak többet az elemzők. Havi összehasonlításban 8,1 százalékkal zsugorodott az ipar áprilisban.

Az idei első negyedévben 9,5 százalékos GDP-csökkenést regisztrált a moszkvai illetőségű szövetségi statisztikai hivatal. A 15 év óta példátlan visszaesést az sem tudta kellőképp enyhíteni, hogy a kormányzat mintegy 3000 milliárd rubelt pumpált a gazdaságba. Az orosz elnök, Dimitrij Medvegyev szerint a 9 milliárd dolláros állami garanciaprogram sem volt elég a hitelezés újraindításához.

Ez is közrejátszhat abban, hogy az ipar teljesítménye nem mutat javulást - vélekedtek a Bloombergnek nyilatkozó elemzők. A beruházások csúsznak, a társaságok rendelkezésére álló forgótőkét nagyrészt adósságaik törlesztésére használják fel. A Világbank egyenesen a rossz hitelek okozta "néma cunamit" emleget Oroszországgal kapcsolatban, amely meggátolhatja a világ legnagyobb energia-exportőrének talpra állását.

Az UniCredit előrejelzése szerint amennyiben a hitelek bedőlése tovább folytatódik, a kormányzatnak mélyen a zsebébe kell nyúlnia a bankrendszer életben tartása érdekében. A bank szakértői 50 milliárd dolláros átfogó tőkeinjekcióra számítanak az orosz pénzintézeteknél - ez több mint a kétszerese annak a keretnek, amelyet a költségvetésben a bankok megsegítésére elkülönítettek.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet