BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Grúziába bezzeg áramlik a tőke

A grúz kormány előrejelzése szerint a külföldi tőkebefektetések (FDI) mértéke az idén meghaladhatja a 2 milliárd dollárt.

2009. május 18. hétfő, 18:25

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Közel a kétszeresére, a tavalyi 1,3 milliárdról 2 milliárd dollárra emelkedhet a külföldi tőkebefektetések aránya Grúziában az idén. Az Oroszországgal folytatott tavaly augusztusban lezajlott háborút követő újjáépítési folyamat, amely annak ellenére is vonzza a befektetőket, hogy az ország politikai stabilitása enyhén szólva is kérdéses.

Az április eleje óta tartó tüntetéssorozat sem riasztja el a főként kínai, indiai és japán befektetőket - nyilatkozta a Bloombergnek az ország gazdasági minisztere, Lasa Zsvania, aki szerint a most bejelentett 1,2 milliárd dolláros egyiptomi beruházás mellett további, több mint egymilliárdos működőtőke-beáramlásra számítanak az idén Grúziában.

Grúzia gazdasága a becslések szerint 1 milliárd dolláros kárt szenvedett az ötnapos villámháborúban, ám az ország az oroszok kivonulását követően ígéretet kapott több mint 4,5 milliárd dolláros nemzetközi segélyre, melyből 1 milliárdot az USA állna az elkövetkező két év során.

A tőkebeáramlás élénkülése jól jöhet a recesszióba süllyedt grúz gazdaság számára. A tavalyi harmadik negyedévben 3,9 százalékkal a negyedik negyedévben 2,5 százalékkal csökkent a GDP Grúziában. A tavalyi év egészében még 2,1 százalékos volt a növekedés üteme, a kormány jelenlegi várakozásai szerint a szeptemberre remélt segélyek révén az idén tartható lesz az 1 százalékos növekedési ütem.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet