BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Feltámad a német gazdaság?

A DIW intézet szerint mérséklődik a német visszaesés; a Siemens vezérigazgatója, Peter Löscher szerint pedig Németország az iparosodás új hullámának vezetőjeként fog kiemelkedni a gazdasági válságból.

2009. május 18. hétfő, 12:40

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Némi mosolyt csalhat az elkeseredett magyar exportőrök arcára is a német DIW gazdaságkutató intézet előrejelzése, amely a némeg GDP visszaesésének jelentős mérséklődését vetíti előre. A DIW szakértői szerint a második negyedévben éves összehasonlításban csak 0,5 százalékkal fog süllyedni a bruttó hazai termék az első negyedévben elszenvedett 3,8 százalékos zuhanás után.

Új iparosodás

A világszerte létrehozott központi infrastrukturális programok és a zöld modernizációt sürgető nyomás fellendíti az ipar növekedését - nyilatkozta a legnagyobb európai mérnöki csoport, a Siemens vezére a Financial Timesnak. "Természetesen a jelenlegi gazdasági válság nem kevesebb, hanem több iparosodást eredményez majd" - fogalmazott Löscher, aki szerint az olyan, magasan innovatív ipari szerkezettel rendelkező országok, mint Németország előnyt kovácsolhatnak a helyzetből.

Az interjúban Peter Löscher ugyanakkor szembe helyezkedett azzal a véleménnyel, miszerint a gazdaság szolgáltatások felé való eltolódása segítene a recesszióból való kitörésben.

Exportfüggőség vagy belső fogyasztás

Németország az első negyedben 3,8 százalékos GDP-csökkenést szenvedett el, és a legtöbb európai országnál érzékenyebben érintette az általános pangás. Ezért részben az ország "exportfüggőségét" tették felelőssé az elemzők és a központi bankárok. Ezzel kapcsolatban azonban Angela Merkel kancellár közölte, a magas adósságszint és a csökkenő lakosság mellett az ország nem tudja a fogyasztásélénkítés újabb eszközeit bevetni.

Az ipar a német GDP-nek mintegy negyedét állítja elő, ami jóval magasabb az európai átlagnál; Nagy-Britanniában például mindössze 13 százalék az ipar hozzájárulása a gazdaság egészéhez. A szigetországban például több hang sürget egyfajta újra iparosítást.

Löscher rossz példaként hozza föl Spanyolországot is, amelyet az utóbbi időkig az európai munkaerőpiac motorjaként emlegettek. Ma már azonban az ország túlságosan is az idegenforgalom és az építőipar teljesítményétől függ a Siemens vezetője szerint, több, a versenyképesség szempontjából fontos területen nagy hiányosságai vannak.

Európának a termelésben betöltött szerepe azzal is nőhetne, ha a szerkezeti átalakulás a környezetbarát technológiák felé való elmozdulással is járna - tette hozzá Löscher. Ehhez azonban jóval innovatívabbnak kell lennünk, miután jelenleg sokkal drágább az európai gyártás.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet