BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ez csak gyom, nem zöld folt - vélik a professzorok

Az amerikai gazdaság nem talál magára még hónapokig, s utána is gyenge marad hosszú ideig - mondta Roubini és Rogoff a CNBC-nek.

2009. május 18. hétfő, 10:32

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem nagyon van ok a minimálisan javuló mutatók ellenére sem az amerikai gazdaság talpraállásáról beszélni - mondta Nouriel Roubini "Dr. Végzet" és Kenneth Rogoff, a Harvard közgazdasági tanszékének professzora interjújában. Mindketten úgy vélték, a gazdaságnak még hatalmas kihívásokkal kell megkűzdenie.

Míg a konszenzus szerint a recesszió mélypontja június körül lesz, én úgy látom, még legalább 6-9 hónapig eltarthat - mondta Roubini, a válságot idejekorán megjósló szakember. A zöld foltok a gazdaságban, melyekről beszélnek - többek között több Fed kormányzó is említett ilyeneket - inkább tűnnek sárga gyomnak.

Rogoff szerint a második félévben elképzelhető egy masszív visszapattanás a mélyből a kormányzati öszönző csomagnak hála. Ennek ellenére a hosszútávú trend továbbra is a nagyon lassú növekedés lesz, avval a kockázattal, hogy újabb mélypontok következhetnek az előttünk álló években, akárcsak a Japánban a '90-es években.

Roubini a pénzügyi válságról úgy gondolja, több egyszerű bizalmi válságnál. Ez az ingatlanszektor és a vállalati szektor masszív hitelválsága. Ennek ellenére a folyamatok nem a túlhitelezettség csökkenésének irányába hatnak, hanem a privát szektor veszteségeit az állami szektor veszi át, s ez növeli az állami adósságokat. Ez hosszú ideig a növekedés gátja lesz.

Rogoff szerint az amerikai ingatlanszektornak még 5 évre van szüksége a talpraálláshoz, s ez hosszú idő. A lefelé mutató kockázatokat szerinte is növeli a korményzati hitelek magas állománya, s amint a kamatok növekedni kezdenek, ez mindenki számára érezhető lesz.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet