Úgy tűnik, Oroszország komoly diplomáciai és gazdasági offenzívát folytat a Nabucco terveinek meghiúsítása érdekében. Putyin orosz miniszterelnök szombaton Silvio Berlusconi olasz kormányfővel találkozott Szocsin, a megbeszélést követően a Gazprom vezetői olasz, bolgár, szerb és görög energiaipari cégekkel írtak alá megállapodást a Déli Áramlat fejlesztéséről.
Berlusconi mellett az orosz miniszterelnök Recep Tayyip Erdogan török kormányfőt is fogadta szocsi rezidenciáján, ahol a két ország vezetői megállapodtak arról, hogy a fekete-tengeri országok gázvezetékeit összekötő Kék áramlatot továbbfejlesztik. (Törökország a Gazprom negyedik legnagyobb felvásárlója, az országba az orosz gázszállítótól Bulgárián és a Kék áramlat vezetékein keresztül érkezik az energiahordozó.)
Putyin arról is említést tett a megbeszélést követően, hogy a Gazprom hamarosan megkezdi a Törökországgal 2011-ben lejáró gáz-szállítói szerződés kiterjesztésére vonatkozó tárgyalásokat.
Edrogan látogatására azt követően került sor, hogy Törökország a múlt héten megállapodott az Európai Unióval a Nabucco-gázvezeték kiépítésének terveiről. A Nabucco célja az európai gázellátás biztosítása volna az orosz források megkerülésével. A projekt eredeti formájában már most komoly veszélybe került, hiszen a Gazprom minden erejével azon van, hogy a kaszpi-tengeri országok - többek között Azerbajdzsán és Türkmenisztán - felesleges kapacitását felvásárolja az európaiak elől.
