A szomszédos országokban ismeretlenek a 13. havi juttatások - írja a Népszabadság összeállítása.
Csehországban a fizetős egészségügyi ellátásban a fiatalkorúakat az idén felmentették a vizit- és receptdíj megfizetése alól, több területen pedig a megyei önkormányzat téríti ezeket. A tehetősebb szülők családi pótlékát csak csökkentették, de nem szüntették meg, a gyes összege havi 8 ezer koronáról indul, majd évről évre csökken. Tavaly óta a betegség első három napjára nem jár táppénz, az első osztályos gyerekek szüleinek 1500 koronás tankönyv-támogatását pedig eltörölték. A 13. havi nyugdíjat a korábban lelkes szociáldemokraták sem szorgalmazzák már - írja a lap.
Szlovákiában 2004-ben csökkentették drasztikusan a támogatásokat, emiatt ma már 90 ezer forintnak megfelelő összegben maximalizált háztartásonként. Az összeállítás szerint volt olyan család, amely a korábbi 15 ezer koronás támogatás helyett csak 4 700-at kapott a csökkentés után. A szülési segélyt tavaly növelték 20 ezer koronára, a gyed pedig 3 évig jár, a korábbi keresettől függő összegben. Plusz egyhavi nyugdíjat Szlovákiában sem terveznek bevezetni, bár tavaly óta 1500 és 2000 korona közötti karácsonyi pénzt kapnak az idősek.
Romániában nincs gyed, 13. havi nyugdíj, sem szocpol. A kismamák 126 napos fizetett szabadságot kapnak - ha van munkahelyük -, bérük 85 százalékával. A gyerek 2 éves koráig jár a gyes, az egy évvel korábbi átlagbér 75 százaléka. Tizenharmadik havi juttatás csak a román állami vállalatoknál volt, de ezt is eltörölték.
