A spanyol nemzeti statisztikai hivatal jelentése szerint az ország munkanélküliségi rátája 17,4 százalékra növekedett 2009 első három hónapjában, ami több mint kétszerese az EU-átlagnak. Ezzel immár összesen 4,01 millió regisztrált munkanélkülit tartanak nyilván az ibériai államban. Az előző év utolsó negyedévében a mutató még csak 13,9 százalékon állt.
Az Eurostat adatai szerint az állástalanok számának spanyolországi növekedése felelős az eurózóna-beli munkanélküliség-bővülés több mint feléért.
A munkanélküliek száma összességében 1,8 millió fővel emelkedett az utolsó 12 hónapban a mély gazdasági válság hatására. Számos elemző szerint a ráta év végére elérheti a 20 százalékot, az IMF 19,3 százalékot prognosztizál.
