BUX 138792.55 0,85 %
OTP 44570 1,34 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nehéz idők jöhetnek a shortolókra Amerikában

Régi-új szabály bevezetését fontolgatják az amerikai tőzsdei hatóságok, amely jelentősen megnehezítené a short ügyleteket - írja a Reuters. A döntéshozók arra számítnak, hogy ezáltal csökkenthető a lejtmenetben mozgó papírokra nehezedő nyomás.

2009. április 8. szerda, 10:17

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A mai napon tárgyalják az amerikai részvényhatóságok azt az elképzelést, mely szerint szabályozni kellene a short ügyleteket. Sokan a befektetés ezen formáját teszik felelőssé a válság kiterjedéséért és a részvényárak csökkenéséért.

A Részvény és Valutatanács (SEC) fontolóra fogja venni, hogy ismét bevezessék azt a szabályozást, mely csak abban az esetben tesz lehetővé short eladás indítását, ha az utolsó eladási ár magasabb az azt megelőzőnél.

Először az 1929-es válság után vezették be a szabályt, mely sokak szerint alkalmas arra, hogy enyhítse a zuhanó árfolyamú részvényekre nehezedő nyomást. A tanács 2007 nyarán törölte el a szabályt, miután nem találta azt megfelelő hatékonyságúnak. Azonban a részvényindexek jelentős zuhanása (a Dow Jones 40 százalékot esett 2008 eleje óta) után sokan, többek között kongresszusi tagok is követelik a szabályozás visszaállítását.

A short eladásokkal szimpatizáló befektetők ellenben arra hivatkoznak, hogy tranzakcióik segítenek megőrizni a piacok likviditását és ezek révén lehet elkerülni, hogy felülárazottak legyenek a papírok. Részükről már az a tavalyi intézkedés is kiverte a biztosítékot, amely megtiltotta több száz pénzügyi papír shortolását.

A régi-új (angolul "uptick rule"-nak nevezett) szabály bevezetésének megvitatásakor a döntéshozók egy kereskedési teszt segítségével próbálják ki, hogy milyen hatásai lehetnek az intézkedésnek.

Szerényi Szabolcs
Szerényi Szabolcs

Ez is érdekelhet