A csütörtökön kezdődő EU-csúcsértekezleten kell megoldást találni az unió klímavédelmi terveire, amelynek célja, hogy 2020-ra 20 százalékkal csökkenjen az 1990-es szinthez képest az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása, 20 százalékkal javuljon az energiahatékonyság, továbbá az energia 20 százaléka megújuló forrásból származzon. A tegnapi energiaminiszteri találkozón is kiderült: az utóbbi területen állnak a tagállamok a legközelebb a megállapodáshoz. Ennek értelmében a 20 százalékos célkitűzés uniós átlag, a tagok saját nemzeti adottságaik figyelembevételével törekednek a zöldenergia kiaknázására. A megállapodás része, hogy egy adott ország beruházhat egy másik, kedvezőbb földrajzi adottsággal rendelkező állam energetikai projektjébe, amelyet aztán rácsatlakoztat saját energiahálózatára. A megújulókba fektetett összeg beszámít a felhasználó ország saját vállalásába.
A tagállamoknak sikerült az Európai Parlamenttel szemben érvényesíteniük akaratukat, hogy ne büntethessék azt a tagországot, amelyiknek nem sikerül teljesítenie nemzeti részarányát. Egyetértés van viszont abban, hogy az üzemanyagok felhasználásában legalább tíz százalékot tegyenek ki a megújuló forrásból származó üzemanyagok - itt a nem élelmiszer-alapú üzemanyagok részesedését duplán számítják. Ezzel sikerült leszerelni azon aggodalmakat, miszerint a bioüzemanyagok céljára termesztett agrártermékek termőföldet vonnak el az élelmiszerektől, így az utóbbiak ára drágulhat. Új elem - a soros francia elnökség javaslatára -, hogy a 10 százalékos vállalásba beleveszik a vasúti fuvarozásban felhasznált környezetbarát üzemanyagot is. Ugyancsak a csomag része, hogy a zöldautók európai elterjedésének ösztönzésére a tagállami beruházást is ismerjék el.
