Az Európai Unió távközlési miniszterei a várakozásokkal ellentétben kompromisszumra jutottak az EU harmadik telekomcsomagjáról. Ez eredendően három területet ölel fel: megszabja a szolgáltatók számára az általánosan elvárható kínálatot, az európai távközlési piaci felügyeletet és a szolgáltatás és hálózat szétválasztását. Viviane Reding, az EB távközlésért felelős tagja tegnap reggel még egyenesen miniválságról beszélt, mert a soros francia elnökség szövegtervezete - meglepetésre - nem tükrözte a korábban kialakulóban lévő kompromisszumot, de sok rögtönzés után a miniszterek végül is jelentősen módosítottak a szövegen. Eszerint elfogadják a tagállamok az európai szabályozó felügyelet létrehozatalát, amelynek tagjai részben a nemzeti szabályozó hatóságok közül kerülnek ki, egyúttal gondoskodnak a nemzeti hatóságok személyi és pénzügyi függetlenségéről. A jövőben az európai felügyeletnek jogában áll majd a nemzeti hatóságok intézkedéseinek a korlátozása, ha úgy ítélik meg, hogy az ellentétes a belső piaci elvekkel. Nem tabu többé - főleg, mert a németek beadták a derekukat - a vezetékhálózatok és a szolgáltatások funkcionális szétválasztása sem, vagyis brit példára megvalósulhat, hogy a nagyobb piaci verseny érdekében az egykori távközlési monopóliumok nem birtokolják egyszerre a vezetékeket és nem nyújtanak egyszersmind telefon- vagy internetszolgáltatást.
A tegnapi megállapodás ugyan még nem jelent áttörést, az alku folytatódik az ambiciózusabb csomagot javasoló Európai Bizottsággal (EB) és a fogyasztóvédelmi kérdésekben hajthatatlan Európai Parlamenttel (EP), de az is eredmény, hogy legalább a tanácsban sikerült közös álláspontra jutni. Brüsszeli megfigyelők szerint esély van arra, hogy az eredeti szándéknak megfelelően még az EB és EP mandátumának jövő évi lejárta előtt megállapodjanak.
