BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Barroso: Fordulópont az egész világnak

2008. november 5. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

José Manuel Barroso (képünkön), az Európai Bizottság elnöke szerdán hajnalban közleményben gratulált az USA elnökválasztási győztesének, majd a déli órákban immár a kamerák előtt küldte üzenetét Barack Obamának. "Az első afroamerikai elnök megválasztása nemcsak az Egyesült Államok, de az egész világ számára fordulópontot jelent" - hangsúlyozta Barroso, aki nagyon tartalmas globalizációs programot vár Európa és Washington együttműködésétől. Mindenekelőtt a pénzügyi válság leküzdésében, a gazdaság fellendítésében és a klímaváltozás elleni harcban számít az új elnökre. Mint hangsúlyozta, a választás Európában is hatalmas várakozásokat ébresztett, ami jelzi, elérkezett az ideje egy új megállapodásnak Európa és az Egyesült Államok között, amelynek meg kell teremtenie a pénzügyi stabilitást és a világ felvirágoztatását, beleértve a kereskedelmet, a békét és az emberi jogokat. Barroso világossá tette, hogy az új elnöktől nyitottságot vár, illetve azt, hogy felhagy elődje politikájával, aki az egyoldalú amerikai érdekek felől szemlélte a világot.
Az EU soros francia elnöksége is reményének adott hangot, hogy Barack Obama megválasztása megújítja a transzatlanti kapcsolatokat. Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök személyes gratulációjában kiemelte: a világ előtt álló hatalmas kihívások megoldására lát reményt Obama győzelmével - a bevándorlók gyermekeként a legmagasabb közjogi székbe jutott Sarkozy jól tudhatja, mit jelent az USA első fekete elnökének lenni. Az Európai Parlament elnöke, Hans-Gert Pöttering is azt várja az elnöktől, hogy új fejezetet nyit az EU és az Egyesült Államok viszonyában. Meghívta Obamát, hogy beiktatását követően mihamarabb tartson beszédet az EP-ben; erre utoljára 1985-ben volt példa, akkor Ronald Reagan szólalt fel Strasbourgban. Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főmegbízottja EU-USA válságkezelő egyeztetéseket kínált fel Obamának, mert "a problémákra együtt megoldást tudunk találni". Feltűnő, hogy az Egyesült Államok iránt a Bush-érában is az európai átlagnál erősebb lojalitást tanúsító Hollandiában is óriási érdeklődés kísérte a választásokat, egy konzervatív képviselő egyenesen úgy fogalmazott, hogy Obama megválasztása fontosabb a világ, mint az USA számára.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet