Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója vasárnap esti kijelentése szerint Magyarországnak el kellene érnie, hogy az EU soron kívül felvegye az eurócsoport tagjai közé és ennek érdekében bármilyen feltételt el kell fogadni. Amelia Torres, az Európai Bizottság (EB) monetáris politikáért felelős tagja, Joaquín Almunia szóvivője arra hívta fel a figyelmet, hogy az euró bevezetésének feltételei nem változtak és az EU-alapszerződés legutóbbi vitája során sem merült fel annak módosítása. Vagyis Magyarország az úgynevezett maastrichti feltételek egyikét sem teljesíti. Ugyanakkor az ország 2006 óta, amikor az államháztartási hiány meghaladta a GDP kilenc százalékát, hatalmas erőfeszítéssel mérsékelte azt, és az idei deficitvárakozások szerint négy százalék alatt lesz, amit a piacnak is figyelembe kellene vennie - mondta lapunknak Torres. A szóvivő elmondta: a pénzügyi válság legfrissebb fejleményeire tekintettel az EB egy Magyarországnak szóló pénzügyi programon dolgozik, amely már bírja a tagállamok egyetértését és amelyet rövidesen nyilvánosságra is hoznak Brüsszelben. Daniel Gros, az Európai Politikai Tanulmányok Központjának - amely többek közt az Európai Központi Bank agytrösztjének számít - igazgatója szerint Magyarország még nem tart ott, hogy ez válságkezelésként felvetődhetne. Emiatt úgy véli, hogy maga a gondolat, az euróra való áttérés sürgetése elhamarkodott. Persze nem tudhatjuk, mennyire válik a helyzet még súlyosabbá; lehet, hogy az ötlet vonzóbbnak tűnik majd két-három hónap elteltével, különösen akkor, ha folytatódik a forint leértékelődése és a tőke menekülése az országból. De ma még szkeptikus vagyok, nem hinném, hogy ez az ötlet meghallgatásra találna - véli Gros.
