Immár jó tíz esztendeje sikeres Belgium és mindenekelőtt a főváros a szelektív hulladékgyűjtésben. Ami csak azért érdemel figyelmet, mert a belgák magukat sem tartják éppenséggel fegyelmezett népnek, márpedig a háztartási szemét rendszeres szűrése elsősorban odafigyelést igényel. Az egymilliós Brüsszelben tökéletesen, jól szervezetten működik a hulladékgyűjtés. Minden háztartásban ott van a háromfajta, színben különböző műanyag zsák. A sárgában a papírt, a kékben a plasztikot, beleértve a tejesflakont, üdítőitalok dobozát, és a fehérben tárolják az összes egyéb szemetet. A kukásautók hetente csak kétszer jönnek, a fehér zsákot kétszer, a többit egy alkalommal gyűjtik. Az üveget mindenki a viszonylag sűrűn elhelyezett, nagy konténerekbe viszi, és ebben partnerek a szupermarketek is, ahol a betétes üvegek mellett meg lehet szabadulni az egyéb palackoktól is. De ez még nem minden. Minden lakásnak joga van évente egyszer három köbméter hulladék (bármi, például bútor) ingyenes elszállítására, ehhez elég egy telefon, és az önkormányzat küldi a teherautót. Emellett bárki, bármikor, saját maga is leadhatja - ingyen - kerületében a hulladékot, csak arról kell gondoskodnia, hogy az szétválogatva kerüljön a fa-, fém-, műanyaggyűjtő konténerekbe. Az elektromos cikkeket árusító boltokban mindenütt gyűjtik a kiszolgált elemeket, akkukat, míg a gyógyszertárak a lejárt orvosságokat gyűjtik.
A szemétgyűjtés költségét sajátos adó formájában fizeti a lakosság. A szennyező fizessen elv alapján a tekercsben árusított műanyag zsákokért kell fizetni, azt minden élelmiszer-áruházban meg lehet venni, egy darab körülbelül - mérettől függően - 10-30 eurócentbe, azaz 25-75 forintba kerül. Azonban a szelektív hulladékgyűjtés "túl jól" működik. Amikor megépültek a szemétégetőre telepített hőerőművek, kiderült, hogy a szelekció miatt radikálisan csökkent az éghető anyagok kalóriaértéke.
