Oroszország november elején levélben figyelmeztette az Európai Uniót, hogy január elsejétől behozatali tilalmat rendel el az állati eredetű élelmiszerekre. Moszkva ezt a román és bolgár csatlakozással magyarázza, mert nem lát elég biztosítékot arra, hogy a két ország megfelel az állat-egészségügyi előírásoknak. Az Európai Bizottság szerint azonban az EU-nak megvannak az eszközei arra, hogy garantálja: az uniós belső piac élelmiszerláncába nem kerül kétes áru.
Brüsszelben most hozták nyilvánosságra azt is, hogy Moszkva értesítette a tagállamokat: január elsejétől az élelmiszeráruhoz külön tanúsítványt kell csatolni, amely rögzíti, milyen káros hatású növényvédő szert vagy vegyi eredetű anyagot használtak fel a gyártás folyamán. Egyébként Lengyelország éppen a napokban vétóval akadályozta meg, hogy meginduljanak a tárgyalások a jövőre lejáró EU–orosz partneri és együttműködési megállapodás felváltásáról. Varsó egyrészt azt követeli, hogy Oroszország oldja fel a lengyel agrártermékek ellen egy éve tartó bojkottját és írja alá az energiapiac liberalizálását jelentő energiachartát. A tárgyalásokat a pénteki EU–orosz csúcson kezdték volna meg, és bár a színfalak mögött a soros finn elnökség a bizottsággal együtt lázasan ügyködik egy kompromisszumon, ennek egyre kisebb az esélye. Megfigyelők szerint a Kreml a fenyegetéssel saját tárgyalási pozícióját igyekszik javítani, és míg az energiakérdés tabu, addig az élelmiszerügyben beadhatja a derekát. Helyzetét azonban ebben az ügyben erősíti, hogy a napokban állapodott meg az Egyesült Államokkal az ország WTO-tagságáról (az EU-val ez már korábban megtörtént), és az uniós élelmiszerimportot könnyen pótolhatja amerikai termékekkel.
