BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Varsói vétó akadályozza az EU–orosz megállapodást

2006. november 13. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az EU-tagországok külügyminiszterei egyelőre nem adták áldásukat a Moszkvával kötendő új partneri megállapodásra, mert Varsó nem egyezett bele a 25-ök közös álláspontjába. Lengyelország ragaszkodik ahhoz, hogy szabják a megállapodás előfeltételéül az energiacharta orosz ratifikációját, ami az energiapiac liberalizációját jelentené, megkönnyítve az EU-vállalatok részvételét az orosz olaj- és gázlelőhelyek föltárásában, kiaknázásában és a szállító infrastruktúra kiépítésében. A tegnapi lengyel vétó még nem végleges, mert az EU–orosz csúcs, amely csak a tárgyalások ünnepélyes nyitánya lenne, november 24-én lesz Helsinkiben, és maga a lengyel delegáció is jelzett rugalmasságot. Mindazonáltal egyetlenként vétózott, amit Brüsszelben kissé a régi és új tagállamok közötti erőpróbának is tekintenek. Varsó ugyanis úgy látja, hogy az EU-ban eltérően ítélik meg, ha egy új tagállam igyekszik nemzeti érdekeit érvényesíteni vagy a régiek teszik ugyanezt. Míg az előbbiek esetében „blokkolást”, az „integráció fékezését” emlegetik, addig egy brit, német vagy francia „nem” legitimnek számít, amit igyekeznek figyelembe venni. Varsó ellenállt a tagállamok nyomásának, de bízunk benne, hogy a szerdai nagyköveti értekezleten sikerül rávenni álláspontjának módosítására – hangsúlyozta a tanácskozás után Benita Ferrero-Waldner külkapcsolatokért felelős biztos.
Varsó ugyan nem bánná, ha az energiakérdéseket sikerülne rendezni, de elsősorban azt szeretné elérni, hogy Moszkva feloldja a lengyel hús- és zöldségárura tavaly élelmiszer-biztonsági okokból elrendelt importstopot. A lengyel kormány szerint a kezdeti problémákat kiküszöbölték az ágazati reformok, a tanúsítványok megbízhatóak, az orosz akadályoztatás ezért indokolatlan. Brüsszeli diplomaták szerint a lengyelek is tudják, hogy Moszkva nem ratifikálja az energiachartát, legfeljebb arra hajlandó – amint azt Putyin orosz elnök a minap Lahtiban az EU-vezetőknek jelezte –, hogy az EU-val kötendő partneri megállapodásban térjenek ki bizonyos energetikai kérdésekre is. A partneri és együttműködési megállapodás módosítja az év végéig érvényes jelenlegit, és gazdasági, kereskedelempolitikai és emberi jogi kérdéseket helyezne szerződéses alapra.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet