Az eurózóna három nagy gazdasága tavaly egyaránt a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát meghaladó államháztartási hiányt produkált, és biztosra vehető, hogy a deficit idén is magasabb lesz a megengedettnél. Németországban, Franciaországban és Olaszországban a bevételeket visszaveti a lassú gazdasági növekedés és a viszonylag gyenge lakossági fogyasztás – bár ez utóbbi tekintetben a franciák viszonylag jól állnak –, a kiadási oldalt pedig megterheli a munkanélküliek segélyezése. Németország 2002 óta nem tudja tartani a limitet. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) arra számít, hogy csak 2010-re sikerül 3 százalék alá szorítani a hiányt. Ennek ellenére napirenden van a gazdaságélénkítő célzatú kamatcsökkentés, a szociáldemokraták és a választásokon győztes uniós pártok – ha eltérő mértékben is – egyaránt enyhítenék a vállalatok adóterheit és a jövedelemadót. Franciaország a tavalyi 3,6 százalék után ambiciózus terveik vannak, ennek realitásában azonban az elemzők kételkednek. Olaszországban már a kormány is zéró növekedésre számít az idén, ami jelentősen duzzuszthatja a deficitet. Persze ezt az is okozza, hogy a Berlusconi-kormány ez év elejétől csökkentette a személyi jövedelemadó kulcsait és bizonyos családi adókedvezményeket vezetett be, amelyek együttesen mintegy 6,5 milliárd euró bevételkiesést jelentenek. A kormány 2007-re még a megengedettnél magasabb, 3,8 százalékos hiányt tervez, s csak a következő évben szorítaná le azt 3 százalék alá.
