BUX 139038.78 1,03 %
OTP 44670 1,57 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb rekordon az olaj ára

2005. augusztus 8. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tegnap 63,40 dollárra emelkedett a kőolaj hordónkénti ára New Yorkban a szeptemberi határidőre, ami a legmagasabb ár a kontraktus 1983-as bevezetése óta. Londonban szintén rekordot döntött az ár 62,28 dollárral, s bár utóbb mindkét piacon némi korrekció következett be, a délutáni 62,64, illetve 61,48 dollár még mindig magasabb volt a pénteki záróárnál. A drágulás közvetlen kiváltó oka ezúttal az volt, hogy Washingtonban bejelentették: hétfőn és kedden zárva lesz az USA rijádi nagykövetsége, valamint dzsiddai és dhahrani konzulátusa, miután ismeretlenek támadásokat helyeztek kilátásba a szaúd-arábiai amerikai diplomáciai épületek ellen. Szaúd-Arábia a világ legnagyobb olajexportőre, és a piacokon már eleve bizonytalanságot okozott Fahd király múlt heti halála.
Az áremelkedést ugyanakkor alapvetően továbbra is az amerikai finomítási kapacitással kapcsolatos aggodalmak motiválják. Az USA-ban, ahol közel harminc éve nem épült új kőolaj-finomító, a régi létesítmények március óta folyamatosan 90 százalék fölötti kihasználtsággal működnek, s ez növeli az üzemzavar kockázatát. Az elmúlt hetekben a nagy olajtársaságok közül az Exxon Mobil, a BP, a ConocoPhillips és a Valero Energy finomítóiban rendeltek el kényszerű leállást, miközben az ágazatnak nem csupán az ilyenkor kiugróan magas üzemanyag-keresletet kell kielégítenie, hanem biztosítania kell a fűtőolajkészleteket is a közelgő hideg időszakra.

Papp Zoltán
Papp Zoltán

Ez is érdekelhet