Az EU brüsszeli bizottsága szerint a stabilitási és növekedési megállapodást rugalmasabban kell alkalmazni, mert túlságosan merev és nem teszi lehetővé az ország specifikus megközelítését. Az alacsony hiánnyal rendelkező tagállamoknak több manőverezési szabadságot kell biztosítani. Ugyanakkor a megállapodás nem jár el kellő szigorral annak érdekében, hogy a bőség idején nagyobb költségvetési fegyelemre kényszerítse a tagállamokat. Joaquín Almunia, a bizottság monetáris politikáért felelős tagja hangsúlyozta, hogy konkrét javaslatokra még nem érett meg az idő, bár az EU legutóbbi, múlt heti csúcstalálkozója ilyen értelemben szólította fel a testületet. Almunia szerint több időre van szükség, konzultálni kell a tagországokkal, mielőtt megteszi a javaslatait. Jelezte viszont, hogy az eddigi tapasztalatok birtokában változtatásra szorul az a mechanizmus, amikor még csak figyelmeztetik a stabilitási megállapodás sarokszámait megsérteni készülő országokat. Az új javaslatok viszont a következő, novemberben hivatalba lépő bizottságra várnak.
A testület tegnapi ülésén megállapította, hogy a baltiak és Szlovénia kivételével valamennyi ország költségvetési deficitje túlzott mértékűnek minősíthető és ennek rendbe hozására programot javasol, amelyről az EU pénzügyminiszterei július 5-én döntenek. Értékelték a tagállamok közelmúltban benyújtott konvergenciaprogramját, amelyben a kormányok kötelezettséget vállalnak az euró bevezetése feltételeinek teljesítésére. Brüsszel elfogadja a költségvetési deficit és a belső államadóság ledolgozására megállapított tempót, de Szlovákia esetében például úgy látja, hogy a kormánynak több mozgásszabadsága van, Lengyelország esetében pedig az az álláspontja, hogy a kitűzött célok irreálisak, ráadásul a politikai instabilitás nehezíti a vállalt kötelezettségek teljesítését.
