BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szófia lezárta a csatlakozási tárgyalásokat

2004. június 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bulgária tegnap a luxemburgi külügyminiszteri szintű tárgyalási fordulón lezárta a versenypolitikai és az „egyéb” fejezeteket, így már „csak” a csatlakozási szerződés jövő évi aláírása van hátra. Csakhogy a csatlakozási tárgyalások lezárása még önmagában nem jelenti az uniós tagságnak való teljes megfelelést. A jogharmonizációs kötelezettségvállalások, a korrupció elleni küzdelem és az adminisztrációs kapacitás javítása még óriási kihívást jelent Szófia számára. A külügyminiszterek hangsúlyozottan felszólították az EU brüsszeli bizottságát a kötelezettségek teljesítésének figyelemmel követésére és adott esetben a testület a tagság 12 hónappal történő elhalasztását is javasolhatja.
Romániával még folynak a tárgyalások, Bukarest eddig 24 fejezetet zárt le és a soros ír elnökség ígérete szerint júliusig még letudhatja az energiapolitika és a szolgáltatások szabad áramlásának fejezetét. A tervek szerint jövő tavasszal írják alá a két országgal a csatlakozási szerződést, tehát megint egy közös dokumentum lesz, azt egészítik ki az országspecifikus vállalásokkal, jellegzetességekkel. Ez azonban nem zárja ki, hogy Bulgária jelentős késedelem esetén leváljon Romániáról.
A hivatalos magyar álláspont a két ország egyidejű, lehetőség szerint 2007-es felvételét tartja kívánatosnak. Budapest már csak azért is támogatja a mielőbbi román csatlakozást, mert ez csökkenti majd a két ország közös határaiból adódó költségeket.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet