Nagy-Britanniában és Hollandiában már tegnap a szavazóurnákhoz járultak a választók, hogy döntsenek az Európai Parlamentbe kerülő képviselőkről, a tagállamok többségében azonban – így Magyarországon is – csak vasárnap tartják a választást. Az eltérés bonyodalmakat is okozott, Hollandiában ugyanis már tegnap késő este, lapzártánk után nyilvánosságra hozták a választás eredményét, jóllehet az érvényes uniós szabály szerint meg kellett volna várni, amíg mindenütt lebonyolódik a szavazás. Az EU brüsszeli bizottsága ezért pert fontolgat a hágai kormány ellen. Ez persze alighanem csekély mértékben fogja felborzolni a kedélyeket.
Az európai választókat a jelek szerint meglehetősen hidegen hagyja az Európai Unió parlamentjének összetétele. Általában nem tudnak vagy nem hajlandók különbséget tenni a pártok nemzeti és uniós politikája között, ezért a választást inkább a kormánypártok működéséről alkotott véleményük kifejezésére használják fel, és ebben nincs nagy különbség az unió új és régi tagállamai között. Az előrejelzések szerint az EP konzervatív frakciója megőrzi domináns szerepét. Hollandiában öt éve a választók harmada, Nagy-Britanniában csupán negyede adta le voksát és utóbbi országban kíváncsian várják egy új euroszkeptikus párt, a Brit Független Párt szereplését, amely egyébként Tony Blair Munkáspártja malmára hajthatja a vizet, mert várakozások szerint inkább a toryktól vonz el szavazatokat. Az új összetételű EP júliusban tartja alakuló ülését.
