BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szófia a csatlakozási tárgyalások finisében

2004. június 8. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szófia már csak két fejezetnyi távolságra van a csatlakozási tárgyalások lezárásától, miután sikerült kiikszelni az agrárpolitikát, a költségvetést és a regionális politikát. Bukarestre még hét fejezet vár, miután letudta az agrárpolitikát és a költségvetést. Bolgár remények szerint a jövő heti külügyminiszteri fordulón megállapodhatnak a versenypolitikáról és az úgynevezett „egyéb” kérdéseket tartalmazó 31. fejezetről is – utóbbiba tartozik például a Schengenhez való csatlakozás többéves felkészülési kötelezettsége. Feltűnést keltett Meglena Kuneva bolgár főtárgyaló nyilatkozata, amely szerint Bukarest ugyan legalább fél évvel van lemaradva, de ez az év végére behozható és 2005 tavaszán együtt írhatják alá a csatlakozási szerződést.
Eszerint Szófiának – legalábbis a nyilatkozatok szintjén – nem célja leválni Bukarestről, noha akár csak egyéves késedelem is jelentős uniós forrásoktól zárja el Bulgáriát, miközben Románia 2007-es felvételére senki nem merne mérget venni Brüsszelben. Szófiának persze nem érdeke magára haragítania szomszédját, a döntés úgysem rajta múlik. Bukarestnek olyan fontos fejezeteket kell még kipipálnia, mint a környezetvédelem, a regionális politika, a versenypolitika, a szolgáltatások szabad árama, az energiapolitika és az egyik legkényesebbet, a bel- és igazságügyi fejezetet. Az ország ráadásul még nem kapta meg a „működő piacgazdaság” minősítést a brüsszeli bizottságtól. Így az sem zárható ki, hogy Bulgária magányos csatlakozó lesz, Romániának pedig be kell várnia Horvátországot, amely az idén ősszel kezdheti meg a tárgyalásokat, ha a tíz nap múlva esedékes EU-csúcs követi a bizottság javaslatát.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet