Az EU és Oroszország pénteki moszkvai csúcstalálkozóján pont került a hat esztendeje húzódó tárgyalások végére: a további piacnyitás és a vámtételek csökkentése mellett Moszkva vállalta, hogy elébe megy a legfontosabb uniós követelésnek és fokozaton megemeli a belföldi ipari fogyasztók gázárát, ami 2010-re a jelenleginek duplájára nő, vagyis megszűnik az EU szerint burkolt állami támogatás. A megállapodáscsomaggal a Kreml fontos lépést tett a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) 2005 végére, 2006 elejére tervezett csatlakozás útján, hiszen ez megkönnyíti majd a kétoldalú tárgyalásait többi fontos kereskedelmi partnerével, azaz Kínával, Japánnal és az Egyesült Államokkal. A megállapodás szerint maximálják a vámtételeket: ipari termékek esetében 7,6 százalék, agrártermékeknél 13 százalék, halászati áruknál 11 százalék lesz a plafon. Széles körű piacnyitást vállalt Moszkva a közlekedés, távközlés, építőipar, kiskereskedelmi láncok területén. Beleegyezett a pénzügyi szolgáltatások liberalizálásába is, így elhárul az akadály külföldi bankok és biztosítók fióknyitása elől. Legkésőbb 2013-ra megszűnik a külföldi légitársaságok diszkriminatív kezelése: a Szibéria fölött áthaladó járatok után a hazai társaságokhoz hasonló tarifát kell fizetni. Bár konkrét kötelezettséget Moszkva nem vállalt, Putyin elnök szavaiból arra a következtetésre lehet jutni, hogy az uniós támogatásért cserébe a duma várhatóan ratifikálja a környezetre káros üvegházgázok kibocsátásnak korlátozásáról szóló kiotói protokollt.
