Az EU brüsszeli bizottsága tegnap engedélyt adott a génkezelt kukorica forgalmazására, miután a tagállamok agrárminiszterei korábban nem tudtak dűlőre jutni a kérdésben. Ilyen esetekben a bizottság saját hatáskörben, egyfajta döntőbíróként határozhat. Mivel nincs semmifajta tudományos bizonyíték arra, hogy a génkezelt termékek károsak lennének az egészségre vagy a környezetre, Brüsszel engedélyezte a svájci Syngenta cég Bt 11-es génmanipulált növényből termesztett kukorica behozatalát. Az engedély egyelőre a konzervált és friss termékekre szól, míg a kukoricamag termesztési célú felhasználását továbbra is vizsgálják. A biotechnológiai eljárással nyert kukorica jóval ellenállóképesebb, mint a hagyományos, fölöslegessé teszi a növényvédő szerek alkalmazását. Bár nincs bizonyíték káros voltára, a fogyasztói bizalmatlanság hatására korábban több tagállam is úgy döntött, hogy átmeneti jelleggel felfüggeszti új génkezelt termékek engedélyezését – aminek nyomán az EU hasonló tilalmat rendelt el 1999-ben.
A mostani engedély tíz évre szól azzal a feltétellel, hogy a termék címkéjén egyértelműen fel kell tüntetni, hogy nem hagyományosan termesztett kukoricáról van szó. David Byrne, a közegészségügyért felelős bizottsági tag az engedélyezést azzal indokolta, hogy a kukorica nem veszélyezteti az egészséget és a vonatkozó EU-direktíva szellemében biztosítható a fogyasztók megfelelő tájékoztatása. A zöld szervezetek ugyanakkor azonnal tiltakoztak és azzal vádolják a bizottságot, hogy engedett az agrár-vegyipar lobbi nyomásának. A világ legnagyobb génkezeltnövény-exportőre, az Egyesült Államok, amely korábban a Kereskedelmi Világszervezetnél indított panaszt az EU ellen, amiért nem engedélyezték a biotechológiai beavatkozással nyert termékeket. Jelenleg az EU-ban 33-féle gabonanövény elbírálása van folyamatban.
