Érlelődik a kompromisszum az EU tagállamai között az alkotmány kérdésében, és jó esély van arra, hogy az egy hónap múlva esedékes brüsszeli csúcson lezárhatják a még nyitott kérdéseket. A ma kezdődő kétnapos EU-külügyminiszteri szintű kormányközi konferencián a tagállamok megvitatják a soros ír elnökség által kidolgozott tervezetet, amely egy sor vitás kérdést azzal igyekszik rendezni, hogy elodázná a hatálybalépését. Így például 2014-re halasztanák az „egy ország, egy biztos” elv feladását. Dublin azt javasolja, hogy akkortól 18 főre csökkenjen a testület, mások a létszám rögzítése helyett a tagállamok kétharmadának képviseletét fogadnák el. A bizottság abban az esetben hajlandó feladni korábbi ellenkezését, ha végleg elvetik, hogy legyenek szavazati jog nélküli biztosok is.
A tagországok szavazati súlyának a nizzai szerződéstől eltérő reformja ugyancsak 2014-től lenne érvényes. Itt a spanyol és lengyel ellenállás feladása után továbbra is válaszra vár, hol húzzák meg a kettős többség határát: a minősített többség feltétele, hogy a tagállamok fele a lakosság meghatározott arányát is képviselje: a vita 55–66 százalékról folyik. A vétójog korlátozásáról szóló vita az adópolitika, a szociálpolitika, valamint a kül- és biztonságpolitika kérdéseire koncentrálódik, ez a három terület több tagország számára tabu. Törekvés van arra is, hogy korlátozzák az Európai Parlament jogkörét az EU költségvetés elfogadásában. Valószínűnek tűnik, hogy az újonnan létesítendő „külügyminiszteri” poszttal nem várják meg az alkotmányt, hanem már a novemberben hivatalba lépő bizottságban létrehoznák.
