A csatlakozásra a tagjelöltek eleget tesznek vállalt kötelezettségeiknek, teljesítik az élelmiszer-biztonságra, állategészségügyre vonatkozó előírások, uniós szabványok nemzeti törvénykezésükbe történő átültetését. A tagországok képviselőiből álló állandó állat-egészségügyi bizottság kétnapos brüsszeli tanácskozásán egyetlen tagállam sem emelt kifogást és szentesítették a brüsszeli bizottság javaslatát is a csatlakozási szerződés némi módosításáról. Ennek megfelelően az egy esztendeje aláírt dokumentumban a vágóhidaknak, tej- és húsfeldolgozóknak adott, legfeljebb három évre szóló mentességet felülvizsgálták, a listát részben csökkentették, részben újakkal egészítették ki. Ez azt jelenti, hogy a bizottság tavaly novemberi jelentésében a legtöbb súlyos figyelmeztetést kapott szektorban hatalmas változások zajlottak le az elmúlt néhány hónapban. Bizonyossá vált, hogy májustól nem léptetnek hatályba kereskedelmi korlátozásokat, vagyis nem nyúlnak a csatlakozási szerződés védzáradékában rögzített jogi eszközhöz. A derogációs listán szereplő üzemek termékeit azonban megkülönböztető jellel látják el – piros három- vagy négyszöggel – és azok kizárólagosan csak a hazai piacon kerülhetnek forgalomba. A listáról lekerült üzemek vagy időközben elvégezték a szükséges beruházásokat, és ezért megfelelnek az uniós előírásoknak, vagy jelezték, hogy nem tudnak megfelelni a várakozásoknak és megszüntették termelésüket. Az újabb derogációk azonban rövidebb időszakra, legfeljebb egy évre szólnak Ezek a cégek mind megfelelnek a higiéniai szabályoknak, de adósak más feltételek teljesítésével. Magyarország esetében az eredetileg 44 üzemből 26 lekerült a listáról, viszont kiegészült 15 vágóhíddal és 21 tejfeldolgozóval. (Utóbbi korábban egyáltalán nem kapott derogációt.) A bizottság hangsúlyozza, hogy a mostani döntés részben bizalmon is alapul: készpénznek veszik a teljesítésekre vonatkozó ígéreteteket, éppen ezért a csatlakozást követően az új tagok szigorú ellenőrzésekre számíthatnak.
