Michel Barnier, az EU brüszszeli bizottságának regionális politikáért felelős tagja fontos szövetségesre lelhet önmagában. A jelek szerint ugyanis távozik a bizottságból és ő lesz az átalakított francia kormányban a külügyminiszter, amint ez a bizottság elnöke, Romano Prodi tegnapi elszólásából valószínűsíthető. A fejlemény Magyarországot többszörösen is érinti. Egyrészt Barnier mellett kapott helyet a bizottságban Balázs Péter, nem utolsósorban kettejük személyes jó viszonya miatt. Másrészt a külügyminiszter Barnier talán még erőteljesebben harcolhat a regionális politika általa kidolgozott reformjáért, amelynek lényege, hogy a jövőben a jelenleginél többet fordítanának a támogatásokra és a csatlakozó országok - köztük Magyarország - nagyvonalúbb elbánásra számíthatnának.
Az utóbbi időben egyébként többen is hátat fordítottak a bizottságnak. A monetáris politikáért felelős Pedro Solbes miniszterként folytatja Spanyolországban és ugyancsak idő előtt tért vissza Görögországba a szociálpolitikát vezénylő Anna Diamantopoulou. A luxemburgi Viviane Reding is a hazai pályát részesíti előnyben és egyre több a spekuláció arról, hogy Mario Monti versenypolitikai biztost jelölik a Nemzetközi Valutaalap élére. A bizottság mandátuma október 31-én jár le, és bár Prodi egyértelművé tette, hogy kitölti megbízatását, nyílt titok, hogy az olasz baloldali-liberális szövetség élére áll. Prodi az utóbbi időben számos olyan ügyben foglalt állást - legutóbb például az olasz csapatok Irakból történő kivonását sürgette - amelyben hivatalánál fogva semlegesnek kellene lennie.
