Megkezdődött a harc az EU brüsszeli bizottsága elnöki posztjáért, és a küzdelem nem annyira a jelöltek, mint inkább a kormányok és az Európai Parlament (EP) frakciói között zajlik. A szocialista frakció tegnap visszautasította a konzervatív Európai Néppárt követelését, hogy a legerősebb frakcióból kerüljön ki az elnök. A néppártiak alkotják az EP legerősebb frakcióját, és a választási előrejelzések szerint ez a júniusi választás után is így marad. A szocialisták viszont úgy vélik, hogy a bizottsági elnök személyének kiválasztása amúgy is bonyolult folyamat, fölösleges volna egy plusz feltétellel megterhelni. A héten két kereszténydemokrata, Jean-Luc Dehaene volt belga kormányfő és Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök bejelentette, hogy nem pályázik a posztra, így már csak egyetlen konzervatív jelölt nevét hallani: Wolfgang Schüssel osztrák kancellárét. Neki azonban rontja az esélyeit a múlt heti tartományi választásokon elszenvedett vereség és a szélsőjobboldali Jörg Haiderrel kötött politikai szövetség.
Ami a szocialista jelölteket illeti, a portugál kormány Antonio Vitorinót, a bizottság bel- és igazságügyért felelős tagját jelölné és Costas Simitis volt görög kormányfő választási veresége ellenére is sokak számára elfogadható volna. A március végi brüsszeli csúcson már szó lesz az elnök személyéről, de a kérdés inkább kisebb körű, informális vitákon dől el.
