A kelet-közép-európai országok mindinkább az amerikai vállalatok figyelmének középpontjába kerülnek - derül ki az amerikai kereskedelmi kamara most közzétett felméréséből. Eszerint a száz legnagyobb amerikai cég - köztük a Microsoft, a Cisco, az Apple, a Burger King, a Coca-Cola és a Disney - közel fele, 46 százaléka térségünket tekinti a legvonzóbb befektetési célpontnak. Csak ezt követően jön számításba Nagy-Britannia és Németország, amelyet a megkérdezett amerikai nagyvállalatok 24, illetve 14 százaléka jelölt meg első helyen befektetési célpontként. A kelet-közép-európai országok vonzerejét elsősorban az alacsonyabb bérköltségek, a képzett munkaerő és a várható gyors növekedés jelenti.
A tekintélyes német gazdaságkutató intézet, az Ifo ugyancsak arra a következtetésre jutott, hogy a leendő új EU-tagországok jelentős gazdasági fellendülés előtt állnak, fejlődésük a háború utáni német gazdasági csodához lesz hasonló. Mindazonáltal az EU brüsszeli bizottságának egy korábbi előrejelzése szerint a csatlakozás első két évében ez a hatás még nemigen lesz érezhető, az új tagok mindössze 0,2 százalékkal járulnak hozzá az unió gazdasági növekedéséhez. Az Ifo ugyancsak rámutat, hogy az integráció következtében egyre több nyugati cég telepíti át termelését a sokkal alacsonyabb munkabérű új tagországokba, ami tömeges munkanélküliséget okozhat a régi tagoknál. Elsősorban az iskolázatlan, alig képzett munkaerő válik fölöslegessé, ami nagy terhet jelent majd a nyugati kormányoknak.
Megoldásként szakértők azt javasolják, hogy az államok ennek a rétegnek a védelmében csökkentsék a munkanélküli-segélyt és az így felszabaduló forrásból járuljanak hozzá egyfajta adóhitellel a járulékos bérköltségekhez.
