BUX 139021.70 1,01 %
OTP 44690 1,61 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Globális veszélyt jelent az USA deficitje

2004. január 8. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nemcsak az amerikai gazdaságra, hanem az egész világgazdaságra veszélyt jelent az Egyesült Államok növekvő költségvetési hiánya, mivel bármikor kiválthatja a dollár árfolyamának hirtelen zuhanását - állítják az IMF szakértői, akik felhívták a kongresszus és a Fehér Ház figyelmét, hogy sürgős lépésekre van szükség a büdzsé és a folyó fizetési mérleg deficitjének csökkentése céljából. Nem tagadható azonban szerintük, hogy az adócsökkentés és a költségvetési kiadások növelése 2001 óta elősegítette a világgazdaság növekedését. A washingtoni kormány prognózisa szerint a 2004-es pénzügyi évben rekordnagyságúra, 475 milliárd dollárra, azaz a GDP 4 százalékára emelkedik a büdzsé hiánya, amit John Snow pénzügyminiszter kezelhető nagyságúnak minősített. Snow közölte: öt éven belül várhatóan a GDP 2 százalékára mérséklődik a deficit.
Az IMF szakértői jelentése szerint az USA nettó külföldi adóssága néhány éven belül elérheti a GDP 40 százalékát, ami komoly nyomást fog gyakorolni a dollárra. A tartósan magas egyensúlyhiány nemcsak a külföldi, de a hazai befektetőket is elriaszthatja, gátolja a termelékenység növekedését, veszélyezteti a társadalom- és egészségbiztosítási programokat. A dollár mostani zuhanása szerintük a befektetők költségvetéssel kapcsolatos aggodalmait jelzi, és a deficit lefaragása érdekében a kiadások csökkentésére és az adók emelésére van szükség.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet