A feldolgozóipar fellendülése gyorsult az Egyesült Államokban, és a növekedés üteme már 20 éve nem látott szintű, ugyanakkor Európában nincs egyértelmű trend - derült ki a szektor teljesítményéről pénteken közzétett felmérésekből. Az Institute for Supply Management (ISM) egyesült államokbeli indexe a novemberi 62,8-ről decemberben 66,2 pontra ugrott, holott a Wall Streeten csak 61 pontra számítottak. (Az index 50 pont felett a szektor növekedését, alatta zsugorodását jelzi.) Az adatok között nincs gyenge pont, s a felmérés újabb bizonyítéka annak, hogy az euróval szemben rekordszintre gyengülő dollárból szépen profitálnak a feldolgozóipari cégek - véli a Wachovia elemzője, aki szerint a Fed a sokak által vártnál előbb emel majd kamatot. A monetáris találgatásokra legérzékenyebb kétéves kötvény hozama 1,84-ról 1,94 százalékra ugrott, azaz a piac valóban megijedt a korai szigorítás lehetőségétől. Az eurózónában a Reuters beszerzési menedzserindexe (PMI) 52,2-ről 52,4 pontra kúszott fel, miután a gazdasági fellendülés határán lévő Németországban az érték 51,1-ről 53 pontra, közel hároméves csúcsra nőtt, és ez ellensúlyozta, hogy Franciaországban, Olaszországban, valamint Spanyolországban a PMI-k ugyan bőven 50 pont felett maradtak, de értékük csökkent. Németországban az új megrendelések és az új exportmegrendelések egyaránt ötödik hónapja emelkedtek egyfolytában a több mint hároméves csúcsra, ami az euró erősödése közepette azt jelzi, hogy az egyesült államokbeli és a kínai kereslet egyre erősödik - állítja a felmérést elkészítő NTC Research.
