A román jegybank ma vezeti be a kereskedelmi forgalomba az új egymillió lejes (mintegy 10 ezer forint) bankjegyet; ez 1989 óta a legnagyobb címlet. Az új bankjegy műanyagból készül – ez elnyűhetetlenné teszi a pénzt, de megmarad a papírvékonyság –, a hamisítók visszariasztását számos beépített védelmi elem szolgálja . A román plasztikpénz nem egészen 30 dollárt ér – az átlagfizetés 130 dollár –, és elsősorban azért bocsátják ki, mert túl nagy és egyre növekszik a készpénzforgalom. A jegybank becslése szerint a novemberben 50 000 milliárd lejnyi készpénzes tranzakció egy év múlva eléri a 80 000 milliárd lejt. Jobban szerettem volna a már a négy nullától megszabadított bankjegyeket bemutatni, de erre várhatóan csak 2005-ben kerül sor, mert akkorra mérséklődik olyan alacsonyra az infláció, hogy a redenominációt végre lehessen hajtani – mondta újságíróknak az új pénz bemutatásakor Mugur Isarescu, a bukaresti jegybank kormányzója. Romániában decemberben várhatóan 14 százalékos lesz az éves infláció.
