BUX 139015.19 1,01 %
OTP 44560 1,32 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy év haladékot kap Párizs

2003. október 21. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyelőre nem fenyegeti Franciaországot pénzbüntetés költségvetése túlzott hiányáért. Az EU brüsszeli bizottsága enyhítő körülményként figyelembe vette, hogy az elmúlt időszakban a világgazdaság recesszió közelében volt, ezért rugalmasan kezeli a stabilitási és növekedési megállapodásban maximált deficit háromszori túllépését, amibe már beleszámították a jövő évit is. Franciaországnak 2005-re radikálisan csökkentenie kell költségvetési hiányát, hogy a GDP engedélyezett 3 százaléka alatt legyen. Ezért a bizottság a 2004-es hiányban a strukturális deficit (azaz a gazdasági növekedés ciklikus változásával magyarázható hiány) 1 százalékos lefaragását indítványozza, ami a teljes deficit 0,4 százalékos csökkentését jelenti. Ezzel a hiány ugyan még mindig meghaladja a GDP 3 százalékát, de legalább a jelenlegihez képest csökken. 2005-ben már nincs pardon, akkor már nem lehet büntetlenül átlépni a küszöböt, és ha közben többletjövedelem jelentkezne, azt is a deficit ledolgozására kell fordítani.
E döntéssel a bizottság nagyvonalúan rugalmas, hiszen akár súlyos pénzbírságot is kiróhatna. Legalábbis javasolhatna, mert a végső szó a tagállamoké, amelyek november negyedikén minősített többséggel döntenek, hogy elfogadják-e a brüsszeli ajánlást, miközben Párizsnak decemberig kell végrehajtania a kért korrekciót.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet