BUX 139015.19 1,01 %
OTP 44560 1,32 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fiskális szigorítást követel a lengyel jegybankelnök

2003. október 14. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Leszek Balcerowicz, a jegybank elnöke a jövő évi lengyel költségvetés ma kezdődő parlamenti vitája előtt felszólította a politikusokat, hogy csökkentsék a tervezett deficit összegét, összhangban a kormány beígért, de a tényleges tervezetben meg nem jelenő takarékossági ígéreteivel. Mint mondta, a kiadások csökkentésének gyorsaságától függ az euró bevezetésének időpontja és az ország hosszú távú gazdasági növekedési kilátásai. Dariusz Rosati, a jegybank monetáris politikai tanácsának tagja egy televíziós interjúban úgy nyilatkozott, hogy ha nem módosítják a tervezetet, amely a GDP 5,3 százalékára növeli a hiányt, költségvetési válság fenyegeti az országot.
A kormány múlt héten elfogadott középtávú terve értelmében 2007 végéig a bruttó hazai termék (GDP) több mint 4 százalékának megfelelő összeggel kell csökkenteni a büdzsé kiadásait, elsősorban az adminisztratív és a jóléti költekezés megnyirbálásával. Ez az elképzelés azonban a benyújtott költségvetési tervben nem jelenik meg, a kormány csak a társadalmi vita lefolytatása után, januárban akarja a szejm elé vinni és Jerzy Hausner miniszterelnök-helyettes, gazdasági csúcsminiszter - aki akár a deficit növelése árán is fontosabbnak tartja a gazdaság élénkítését, mint az egyensúlyteremtést és az euró bevezetését - mereven elzárkózik a büdzsé módosítása elől.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet