Gordon Tamás, Brüsszel
Az Európai Unió brüsszeli bizottsága új minősítéssel kívánja felhívni a vásárlók figyelmét a háztartási gépek áramfogyasztására. A tagállamokban 2004-től a legkisebb fogyasztású hűtőgépeket és mélyhűtőket A++, illetve A+ jelzéssel látják el. Ez megkönnyíti a vevők tájékozódását, hiszen önmagában a kilowattóra feltüntetése nem feltétlenül nyújtott közérthető tájékoztatást, nem is beszélve arról, ha a boltban nem állt rendelkezésre kellő készlet összehasonlításra. Az új intézkedés az 1994-ben bevezetett direktívát egészíti ki, amellyel akkor a háztartási gépek fogyasztásának feltüntetését rendelték el. Ma már a nagy fogyasztású készülékeken – mint tűzhely, mosógép vagy mosogatógép – kötelező jelezni a legkisebb fogyasztású A-tól a legkedvezőtlenebb energiafelhasználó G-ig terjedő minősítést. Brüsszel azt reméli, az új intézkedés újabb lökést ad a gyáraknak, hogy minél kisebb fogyasztású készülékeket dobjanak piacra, és „harcoljanak" az A++ vagy A+ jelzésért.
