BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Amerikaiak vezetnék Irakot a háború után

Az újjáépítést és a segélyek elosztását egy "nagyformátumú" amerikai polgári megbízott vezényelné a háború utáni Irakban. Mellette tanácsadói jogkörrel legfeljebb 25 iraki szakember dolgozna, de őket is az USA hatóságai neveznék ki - írta az MTI.

2003. február 21. péntek, 15:13

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Washington Post amerikai tisztségviselőkre és más forrásokra hivatkozva pénteki számában azt állítja, az amerikai hatóságok már azt tervezik, ki fogja vezetni Irakot, ha Szaddám Huszein rendszerét sikerülne megbuktatni. A tervek szerint iglenes polgári megbízottat neveznének ki a közel-keleti ország élére. A tisztségre egy "nagy formátumú" amerikai vezetőt neveznének ki, valamelyik egyesült államokbeli szövetségi állam egykori kormányzóját, vagy egy volt amerikai nagykövetet.

Az illető az után lépne hivatalba, hogy az inváziós haderő már megteremtette a közbiztonságot Irakban és megsemmisítette az ország tömegpusztító fegyvereit. Irak katonai igazgatását az újság szerint Tommy Franks tábornok, a Közel-Keleten és Afganisztánban állomásozó amerikai haderő parancsnoka felügyelné, mindaddig, amíg amerikai katonák Irakban tartózkodnak - tette hozzá a lap.

A Washington Post úgy tudja, hogy az amerikai kormány a héten figyelmeztette az iraki ellenzék vezetőit: az Egyesült Államok nem fog elismerni egy olyan iraki ideiglenes kormányt, amelynek megalakításáról egyes iraki emigráns csoportok tárgyalnak. Ahmed Csalabit, a száműzetésben élő iraki ellenzéki csoportokat tömörítő Iraki Nemzeti Kongresszus (INC) elnökét a héten amerikai részről arról tájékoztatták, hogy az iraki ideiglenes kormány megalakítását célzó bármilyen lépés "hivatalos törést idézne elő az Egyesült Államok és az INC baráti viszonyában" - mondta a lapnak egy tisztségviselő.

Szintén a háború utáni iraki újjáépítésre vonatkozó tervek része, hogy az Egyesült Államok kinevezne egy "konzultatív tanácsot", amelyben legfeljebb 25 iraki segítené az amerikai hatóságok tevékenységét. A testületet nem ruháznák fel kormányzati jogkörökkel.

A múlt héten eldöntött terv szerint az iraki kormányzat tagjait "Baath-mentesítenék" - a kifejezés a Szaddám által vezetett Baath Pártra utal. A lap úgy tudja, az iraki fegyveres erők tagjait hadifogolytáborokba tervezik összegyűjteni, és e táborok őrségébe bevonnának olyan iraki ellenzékieket, akik a taszári légibázison amerikai kiképzést kaptak.

Az amerikai kormányzat egyelőre elhárította annak felbecsülését, hogy mennyi ideig marad az Egyesült Államok hadserege Irakban. Marc Grossmann helyettes külügyminiszter erről csak annyit közölt a Kongresszussal a múlt héten, hogy körülbelül két évbe telne, míg ismét az irakiak vezethetnék saját országukat.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet