Az Egyesült Államok komolyan aggódik az euró pozíciója miatt. A a tengerentúlon attól tartanak, a közös európai valuta erősödése aláássa az USA gazdasági helyzetét. Az euró egy év alatt 21 százalékkal erősödött a dollárral szemben, s az utóbbi három hónapban 6,5 százalékos volt az értéknövekedés. Eközben az iraki háborúval kapcsolatos aggodalmak és az általános gazdasági kilátások miatt a dollárra továbbra is nagy nyomás nehezedik, írja az EU Observer.
Európának se jó?
Egy még erősebb euró az importtermékek árának csökkentése révén segítene az európai infláció megfékezésében - nyilatkozta Wim Duisenberg, az Európai Központi Bank elnöke. A szakemberek egy része viszont komolyan aggódik a közös pénz erősödése miatt, ami szerintük nemkívánatos módon emeli az európai exporttermékek árát. Ez kedvezőtlenül hat a német gépkocsigyártásra, az olasz konfekcióiparra és a francia bortermelésre egyaránt. Az International Herald Tribune egyenesen úgy véli, hogy az export visszaesése szinte egyetlen előnyétől fosztaná meg az amúgy kilátástalan gazdasági összképet mutató Európát.
A sportautók már nem kellenek
Az amerikai lapnak nyilatkozó egyik gazdasági szakember szerint legkevésbé Németországnak érdeke az erős euró, hiszen az igencsak kedvezőtlenül befolyásolja a nehéz helyzettel küszködő német gazdaságot. Az újság szerint egyes vezető német exportálók máris érzik a folyamatosan erősödő euró negatív hatásait. Az amúgy sem az olcsó kocsik gyártásáról híres Porsche AG tapasztalhatta az első, figyelmeztető jeleket: Kanadában és az Egyesült Államokban a sportautók eladása decemberben 22 százalékkal csökkent.
Kamatcsökkentés két hónapon belül
Az euró erősödése dacára az Európai Központi Bank nem változtatta meg ismét a kamatlábakat. Miután decemberben fél százalékponttal csökkentett, azóta maradt a 2,75 százalékos szint. Elemzők szerint amennyiben viszont az euró tovább erősödik, a bank kénytelen lesz újra csökkenteni a kamatlábakat, ha nem is februárban, de legkésőbb márciusban.
