Csehországnak nem szabad késlekednie az euróövezetbe való belépéssel - figyelmeztetett a Mladá Fronta Dnes című lapnak adott interjújába Ludek Niedermayer, a prágai jegybank kormányzóhelyettese. A bankár szerint abban az esetben, ha az ország kívülmaradna az eurózónán, amikor szomszédai csatlakoznak, elvesztene olyan külföldi befektetéseket, amelyek egyébként hozzá kerülnének. Ezzel megszűnne Csehországnak az egy főre jutó külföldi befektetéseket illetően élvezett vezető helye a térségben.
Az elemzők szavait elsősorban a kormányhoz intézett figyelmeztetésnek minősítették, amelynek célja ismét hangsúlyozni, hogy nem halogathatja tovább a költségvetési reform végrehajtását, a növekvő költségvetési hiány közelítését az Európai Unió által előírt 3 százalékos határhoz, ami csak az egyik feltétel a sok közül az euróövezethez való csatlakozáshoz. Niedermayer aggályait valószínűleg az is erősíti, hogy míg a magyar, a lengyel és a szlovák kormánykörökben egyre több szó esik arról: 2007-ben csatlakozniuk kellene az eurózónához, a cseh politikusok mintha kevésbé szeretnének a lehető legkorábban e klub tagjaivá válni - írta a Reuters.
